Milena Benini – Svjetlo u noći: Mjesec prije SF-a
Kao jedini Zemljin satelit, Mjesec je oduvijek bio neodoljiv ljudskoj mašti. Od mitoloških tumačenja, preko Antonija Diogenesa i Lukiana od Samosata, pa sve do proto-esefičara, brojni su pisci pronalazili nadahnuće u Mjesecu, pretvarajući ga tako u jedan od glavnih pokretača predžanrovske spekulativne fikcije. Jesu li na ta prva mjesečarenja utjecali elementi prethodno postojeće Mjesečeve mitologije, te koja je simbolička značenja prolazio Mjesec, mijenjajući se kao što se stalno mijenja? Predavanje će pokušati dati bar skicu mogućih odgovora na ova pitanja, te pružiti kratak pregled najvažnijih proto-SF djela koja su se bavila Mjesecom.
Milena Benini (Zagreb, 1966.) pisati je počela još kao maloljetnica, i nikad nije prestala. U međuvremenu je završila Klasičnu gimnaziju, studirala komparativnu književnost i francuski, pa onda novinarstvo na Zagrebačkom sveučilištu, diplomirala književnost i engleski na sveučilištu St. George u Oxfordu, dobila SFere za roman Kaos i novelu McGuffin Link, i rodila dvije kćeri, ne nužno tim redom. Danas se bavi prevođenjem knjiga i stripova, petlja se u grafički i web dizajn, urednica časopisa “Futura”, te predaje u Zagrebačkom centru za poduku – i opet, ne nužno tim redom.
U razgovoru za vecernji.hr na pitanje Čemu to pripisujete? Ona odgovara:
– Dvije stvari. Prvi je bio stari Sirius, gdje su se održavali natječaji za mlade pisce, a drugi, autohtono hrvatski, bila je konferencija Istrakon. Osim natječaja za najbolju priču, uveli su i natječaj za najoriginalniju priču. Za nju je nagrada bio pršut, što je očito bio veliki poticaj jer su ljudi u Istri počeli masovno objavljivati svoje priče.